logodolenec

Semináře TČM

Babí léto (element země)

Úvodní seminář věnujeme základním principům TČM a koloběhu pěti prvků. S tímto a všemi přechodovými obdobími souvisí orgány slezina a žaludek. Za patologií těchto orgánů se mohu skrývat např. chronická únava, chudokrevnost, nízký krevní tlake, zacyklené myšlení, zvracení, žaludeční vředy, nechutenství, vlčí hlad. V tomto obdob je rozhodující harmonizace toku energií, v jógové praxi se budeme věnovat sestavě Khatupranam.

Podzim (element kovu)

K podzimu se vztahují orgány tlusté střevo a plíce. Mezi nejčastější obtíže patří průjmy, zácpy, obezita, hubnutí, autoimunitní onemocnění, nachlazení, angína, dušnost, kožní obtíže, astma, smutek a žal. Z pohledu jógové praxe se zaměříme na rozvoj dechu v pozicích a dechové techniky.

Zima (element vody)

Období zimy souvisí s orgány močový měchýř a ledviny. Dotkneme se témat akutní infekce močových cest, nucené močení, únava, bolesti v bedrech, osteoporóza, nedoslýchavost, strach. V tomto období je vhodné tělo a mysl zklidňovat, většinu času budeme věnovat v jógové praxi především koncentračním technikám.

Jaro (element dřeva)

Vše se začíná probouzet a přechází do aktivity, zodpovědné orgány tohoto období jsou žlučník a játra. Začínají se ozývat potíže s vysokým krevním tlakem, alergie, trávící obtíže, menstruační obtíže a vztek. V praxi jógy se zaměříme na dynamičtější provedení pozic a očistné techniky.

Léto (element ohně)

Aktivita našeho těla i přírody je na vrcholu, hlavními orgány v tomto období jsou tenké střevo a srdce. Častými projevy nerovnováhy jsou nespavost, nervozita, úzkostné panické ataky, afty, závislosti a nadměrná radost. V praxi jógy se zaměříme na vědomý pohyb, a práci se smyslovými orgány (pratjahara).

Zaujali jsme Vás? Kontaktujte nás!